Summary

2008 Stats

309 Races in 2008

Election DateStateCandidateOffice
12/06/2008LA Malik RahimU.S. House of Representatives
11/04/2008AR Brian BarnettState House of Representatives
11/04/2008AR Mary BoleyState House of Representatives
11/04/2008ARElected Richard CarrollState House of Representatives
11/04/2008AR Wainnette CopassJustice of the Peace
11/04/2008AR Wendy CrowState House of Representatives
11/04/2008AR Joshua DrakeU.S. House of Representatives
11/04/2008AR Conrad HarvinState House of Representatives
11/04/2008AR Rebekah KennedyU.S. Senate
11/04/2008AR Gene MasonState House of Representatives
11/04/2008AR Elizabeth McCoyCounty Recorder/Assessor
11/04/2008AR Deb McFarlandU.S. House of Representatives
11/04/2008AR Glen SchwarzCity Board of Directors
11/04/2008AR Richard SuitsJustice of the Peace
11/04/2008AR Bernard SullibanCity Council
11/04/2008AR Abel TomlinsonU.S. House of Representatives
11/04/2008AZ Celeste CastorenaState House of Representatives
11/04/2008AZ William CrumU.S. House of Representatives
11/04/2008AZ Rebecca DeWittU.S. House of Representatives
11/04/2008AZ Claudia EllquistCounty Attorney
11/04/2008AZ Kent SolbergState House of Representatives
11/04/2008CA Jon (Stevens) MannCity Council
11/04/2008CA Chuck AndersonFire District
11/04/2008CA Richard BoyleCommunity College District
11/04/2008CA Carol BrouilletU.S. House of Representatives
11/04/2008CAElected Bruce DelgadoMayor
11/04/2008CAElected Robert DeutschHealthcare District
11/04/2008CA Pamela ElizondoU.S. House of Representatives
11/04/2008CA Dave HellerU.S. House of Representatives
11/04/2008CA Barry HermansonU.S. House of Representatives
11/04/2008CAElected John HillstromPublic Utility District
11/04/2008CA Kahlil Jacobs-FantauzziMayor
11/04/2008CA Thomas LashU.S. House of Representatives
11/04/2008CA Jack LindbladState Assembly
11/04/2008CAElected Holly MadrigalCity Council
11/04/2008CAElected Randy MarxWater District Board
11/04/2008CA Cynthia McKinneyPresident
11/04/2008CAElected Ross MirkarimiBoard of Supervisors
11/04/2008CA Peter MyersU.S. House of Representatives
11/04/2008CA Robert (Bob) NanningaCity Council
11/04/2008CA Ivan OlsenMayor
11/04/2008CA Linda Piera-AvilaCity Council
11/04/2008CA Phil RockeyU.S. House of Representatives
11/04/2008CA Mark SanchezBoard of Supervisors
11/04/2008CAElected John SelawskySchool Board
11/04/2008CAElected William SmallmanWater District
11/04/2008CAElected Kaitlin Sopoci-BelknapWater Board
11/04/2008CAElected Jesse TownleyRent Stabilization Board
11/04/2008CA Bruce WolfeBoard of Trustees
11/04/2008CA Carol WolmanU.S. House of Representatives
11/04/2008CO Joe CalhounU.S. House of Representatives
11/04/2008CO Tony D’LalloState House of Representatives
11/04/2008COElected Art GoodtimesCounty Commissioner
11/04/2008CO Bob KinseyU.S. Senate
11/04/2008CO Jerry LacyCounty Commissioner
11/04/2008CO Scott ZulaufCounty Commissioner
11/04/2008CT David BedellState House of Representatives
11/04/2008CT David BedellState Senate
11/04/2008CT David BedellRegistrar of Voters
11/04/2008CT Colin BennettState Senate
11/04/2008CT Keith BrooksRegistrar of Voters
11/04/2008CT Harold BurbankU.S. House of Representatives
11/04/2008CT Zachary ChavesState Senate
11/04/2008CT Remy ChevalierState House of Representatives
11/04/2008CT Mike DeRosaState Senate
11/04/2008CT G. Scott DeshefyU.S. House of Representatives
11/04/2008CT Richard DuffeeState House of Representatives
11/04/2008CT Richard DuffeeU.S. House of Representatives
11/04/2008CT Mary FarrellBoard of Education
11/04/2008CT Ralph FerrucciU.S. House of Representatives
11/04/2008CT Stephen FournierU.S. House of Representatives
11/04/2008CT Kenric HansonState House of Representatives
11/04/2008CT Charlie PillsburyRegistrar of Voters
11/04/2008CT German TedescoState House of Representatives
11/04/2008CT Brent YarnellState House of Representatives
11/04/2008DCElected Philip Blair, Jr.Advisory Neighborhood Commission
11/04/2008DCElected David BossermanAdvisory Neighborhood Commission
11/04/2008DC Maude Louise HillsDelegate to U.S. House of Representatives
11/04/2008DC Jerry MackAdvisory Neighborhood Commission
11/04/2008DCElected Chris OttenAdvisory Neighborhood Commission
11/04/2008DC Joyce Robinson-PaulAdvisory Neighborhood Commission
11/04/2008DC Joyce Robinson-PaulUnited States Representative
11/04/2008DC David SchwartzmanCity Council
11/04/2008DCElected Nancy ShiaAdvisory Neighborhood Commission
11/04/2008DCElected Carolyn SteptoeAdvisory Neighborhood Commission
11/04/2008DCElected Rick Tingling-ClemmonsAdvisory Neighborhood Commission
11/04/2008DC Keith WareU.S. Senate
11/04/2008DCElected Bryan WeaverAdvisory Neighborhood Commission
11/04/2008FL Ellen BrodskyBoard of Elections
11/04/2008FLElected Cara JenningsCity Commission
11/04/2008IA Wendy BarthU.S. House of Representatives
11/04/2008IA Chris MoellerState House of Representatives
11/04/2008IL Jack AileyWater Reclamation District
11/04/2008IL Steve AleschU.S. House of Representatives
11/04/2008IL Paloma AndradeCircuit Clerk
11/04/2008IL Alan AugustsonU.S. House of Representatives
11/04/2008IL John BascoState Senate
11/04/2008IL John BeachamState House of Representatives
11/04/2008IL Heather BennoState House of Representatives
11/04/2008IL Rita BogolubWater Reclamation District
11/04/2008IL Nadine BoppWater Reclamation District
11/04/2008IL Antonne CoxBoard of Review
11/04/2008IL Don CrawfordCounty Board
11/04/2008IL Kathleen CummingsU.S. Senate
11/04/2008IL Troy DennisU.S. House of Representatives
11/04/2008IL Tom DurkinState Senate
11/04/2008IL James DusingState House of Representatives
11/04/2008IL Bill EdgarCounty Board
11/04/2008IL Adrian FrostCounty Board
11/04/2008IL Joe FutrelleCounty Board
11/04/2008IL Terrence GilhoolyCounty Recorder
11/04/2008IL Charles HoweGeneral Assembly
11/04/2008IL Rodger JenningsU.S. House of Representatives
11/04/2008IL Dan KairisState House of Representatives
11/04/2008IL Howard KaplanBoard of Review
11/04/2008IL Jeremy KarpenState House of Representatives
11/04/2008IL Vince LaMieCounty Board
11/04/2008IL Scott LawsonCounty Board
11/04/2008IL Mike LehlanCounty Board
11/04/2008IL Sandy LezonState House of Representatives
11/04/2008IL Omar LopezU.S. House of Representatives
11/04/2008IL Rita ManiotisState House of Representatives
11/04/2008IL Ante MarijanState House of Representatives
11/04/2008IL Chris MeredithCounty Board
11/04/2008IL Thomas O’BrienStates Attorney
11/04/2008IL Kevin O’ConnorState House of Representatives
11/04/2008IL Walter PitucCounty Board
11/04/2008IL Jerome PohlenU.S. House of Representatives
11/04/2008IL Tim QuirkState House of Representatives
11/04/2008IL Todd ReardonStates Attorney
11/04/2008IL Norman RoseSheriff
11/04/2008IL Sheldon SchaferU.S. House of Representatives
11/04/2008IL Gerard SchlittState House of Representatives
11/04/2008IL Julie SchlittCounty Board
11/04/2008IL Morris ShanfieldU.S. House of Representatives
11/04/2008IL Rob ShermanState House of Representatives
11/04/2008IL Doug SilberhornCounty Board
11/04/2008IL Michael SnowCoroner
11/04/2008IL Alicia SnyderCounty Board
11/04/2008IL Dale StroughStates Attorney
11/04/2008IL Scott SummersU.S. House of Representatives
11/04/2008IL Jason WallaceU.S. House of Representatives
11/04/2008IL Frank WedigCounty Board
11/04/2008IL Dane WillmanState House of Representatives
11/04/2008IL Jennifer WittState House of Representatives
11/04/2008IL Gerry WoodsState House of Representatives
11/04/2008MA Steven BaerState Senate
11/04/2008MAElected George BryantCounty Assembly
11/04/2008MA Vladimir MoralesSelect Board
11/04/2008MD Gordon ClarkU.S. House of Representatives
11/04/2008ME Sandy AmbornState House of Representatives
11/04/2008ME Jason BergquistState Senate
11/04/2008ME Alan BrownCounty Treasurer
11/04/2008MEElected John EderCharter Commission
11/04/2008ME David FransState House of Representatives
11/04/2008ME Michael HiltzState House of Representatives
11/04/2008ME Daniel JenkinsState House of Representatives
11/04/2008ME William LinnellState Senate
11/04/2008ME Benjamin MeiklejohnWater District
11/04/2008ME Benjamin MeiklejohnCharter Commission Member
11/04/2008ME Joshua MillerState House of Representatives
11/04/2008ME Tina SmithCity Council
11/04/2008ME Anna TrevorrowBoard of Education
11/04/2008ME Michael WakefieldState House of Representatives
11/04/2008ME Lisa Hazel WilleyState Senate
11/04/2008MI Matthew AbelCounty Prosecutor
11/04/2008MIElected Korine Elizabeth BachledaTownship Clerk
11/04/2008MI Shelly BaneState House of Representatives
11/04/2008MI Jody BeaubienState House of Representatives
11/04/2008MI Ellis BoalUniversity Board of Regents
11/04/2008MI Douglas CampbellU.S. House of Representatives
11/04/2008MI Candace CavenyU.S. House of Representatives
11/04/2008MI George CorsettiU.S. House of Representatives
11/04/2008MI Matt ErardState House of Representatives
11/04/2008MI Dianne FeeleyCounty Commissioner
11/04/2008MI Derek GrigsbyState House of Representatives
11/04/2008MI Margaret GuttshallUniversity Board of Governors
11/04/2008MI Franklin HardenState House of Representatives
11/04/2008MI Richard KuszmarState House of Representatives
11/04/2008MI John Anthony La PietraCounty Clerk / Register
11/04/2008MI Tom MairCounty Commissioner
11/04/2008MI Ken MatheniaU.S. House of Representatives
11/04/2008MI Lynn MeadowsU.S. House of Representatives
11/04/2008MI Harley MikkelsonU.S. Senate
11/04/2008MI Louis NovakCounty Commissioner
11/04/2008MI William OpalickyU.S. House of Representatives
11/04/2008MI Edward PinkneyU.S. House of Representatives
11/04/2008MI Dwain Reynolds IIIState Board of Education
11/04/2008MI Clyde ShabazzU.S. House of Representatives
11/04/2008MI Erik ShelleyU.S. House of Representatives
11/04/2008MI Aimee SmithU.S. House of Representatives
11/04/2008MI Therese Marie StormUniversity Board of Trustees
11/04/2008MI Aaron StuttmanU.S. House of Representatives
11/04/2008MI Jean Marie TreacyU.S. House of Representatives
11/04/2008MI Fred VitaleState House of Representatives
11/04/2008MI John WalkerTownship Supervisor
11/04/2008MI Stephen WeedCounty Commissioner
11/04/2008MN Farheen HakeemState House of Representatives
11/04/2008MN Allan HancockState House of Representatives
11/04/2008MN Richard KlatteSoil and Water Conservation District
11/04/2008MN Colin LeeState House of Representatives
11/04/2008MN Katy WortelCounty Commissioner
11/04/2008MO Midge PottsU.S. House of Representatives
11/04/2008MS John WagesU.S. House of Representatives
11/04/2008NE Derek GlaserCounty Commissioner
11/04/2008NE Scott HoffmanCounty Commissioner
11/04/2008NE Susan KoneckCounty Commissioner
11/04/2008NE Steve LarrickU.S. Senate
11/04/2008NE Doug PatersonPublic Service Commissioner
11/04/2008NE LaVerne Thraen, Jr.Public Power District
11/04/2008NJ Patricia AlessandriniFreeholder
11/04/2008NJ Ed FanningU.S. House of Representatives
11/04/2008NJ Jason GroverU.S. House of Representatives
11/04/2008NJ Alvin MeyerFreeholder
11/04/2008NJ Matthew ThiekeU.S. House of Representatives
11/04/2008NJ Steven WelzerU.S. House of Representatives
11/04/2008NM Rick LassPublic Regulation Commissioner
11/04/2008NV Craig BerglandU.S. House of Representatives
11/04/2008NV Bob GiaquintaU.S. House of Representatives
11/04/2008NY Rosa ClementeVice-President
11/04/2008NY Howie HawkinsU.S. House of Representatives
11/04/2008NY Brittany TurnerVillage Trustee
11/04/2008OH Tim KettlerState Senate
11/04/2008OH Dennis SpisakU.S. House of Representatives
11/04/2008OR Michael BeilsteinU.S. House of Representatives
11/04/2008ORElected Michael BeilsteinCity Council
11/04/2008OR Walt BrownAttorney General
11/04/2008OR Chris ExtineState House of Representatives
11/04/2008ORElected Neil FriedmanMayor
11/04/2008OR Chris HenryU.S. House of Representatives
11/04/2008OR Michael MeoU.S. House of Representatives
11/04/2008OR Tristin MockU.S. House of Representatives
11/04/2008ORElected James NicitaCity Commissioner
11/04/2008OR Alex PolikoffU.S. House of Representatives
11/04/2008OR Seth WoolleySecretary of State
11/04/2008PA Guy GrayState House of Representatives
11/04/2008PA Liz HughesState House of Representatives
11/04/2008PA Jonah McAllister-EricksonState House of Representatives
11/04/2008PA Titus NorthU.S. House of Representatives
11/04/2008PA Jay SweeneyState House of Representatives
11/04/2008SCElected Eugene PlattPublic Service District
11/04/2008SC Bryan SmithCounty Council
11/04/2008SC C. Faye WaltersU.S. House of Representatives
11/04/2008TN Christina (Chris) LugoU.S. Senate
11/04/2008TN John MigliettaU.S. House of Representatives
11/04/2008VA John ReederCounty Board
11/04/2008WAElected Dan AsherCommunity Council Board
11/04/2008WA Howard PelletState House of Representatives
11/04/2008WV Klaus HeitmannCounty Commissioner
11/04/2008WV Jesse JohnsonGovernor
11/04/2008WV Robin MillsHouse of Delegates
11/04/2008WV Andy WaddellState Senate
11/04/2008WV John WelbournHouse of Delegates
09/20/2008HI Bob JacobsonCounty Board
09/09/2008MN Audrey ThayerCounty Commissioner
08/19/2008WA Duff BadgleyGovernor
08/19/2008WA Gary MurrellU.S. House of Representatives
08/19/2008WA Christopher WinterState House of Representatives
07/12/2008CA Kent MesplayPresident
07/12/2008TX Kat SwiftPresident
07/12/2008WV Jesse JohnsonPresident
06/21/2008CAElected Jennifer GillNeighborhood Council
06/21/2008CAElected Christopher McKinnonNeighborhood Council
06/12/2008CA Bridgett GonzalezNeighborhood Council
06/12/2008CAElected John StinsonNeighborhood Council
06/03/2008CA Paul PitinoCounty Supervisor
06/03/2008CA Joey RacanoCity Council
06/03/2008CA Tennessee ReedSchool Board
06/03/2008CA Robert RoyCity Council
05/13/2008NE Tom FosterCounty Commissioner
05/12/2008MAElected David SpanagelTown Moderator
05/12/2008ME Antonio BlasiSelectman
05/06/2008VA Sheri BaileySchool Board
05/06/2008VAElected Don LangrehrTown Council
04/22/2008MS John WagesU.S. House of Representatives
04/15/2008NJElected Gary NovosielskiBoard of Education
04/13/2008CAElected Harold BockNeighborhood Council
04/08/2008CA Barry HermansonU.S. House of Representatives
04/08/2008COElected Pete GleichmanMayor
04/01/2008COElected Jeffrey BergeronTown Council
04/01/2008MAElected Robert CrownerTown Meeting Member
04/01/2008MA Frank GattiTown Meeting Member
04/01/2008MA Eleanor Manire-GattiTown Meeting Member
04/01/2008MAElected Vincent O’ConnorTown Meeting Member
04/01/2008WIElected Robert BrowneCounty Board of Supervisors
04/01/2008WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
04/01/2008WIElected Greg DavidBoard of Supervisors
04/01/2008WI Bob GiffordCounty Board of Supervisors
04/01/2008WIElected John HardinCounty Board of Supervisors
04/01/2008WIElected John HendrickCounty Board of Supervisors
04/01/2008WIElected Kathryn KienholzCounty Board of Supervisors
04/01/2008WIElected Wyndham ManningBoard of Supervisors
04/01/2008WI Jeff PetersonCounty Board of Supervisors
04/01/2008WIElected John RendallCounty Board of Supervisors
04/01/2008WIElected Kyle RichlondCounty Board of Supervisors
04/01/2008WI Robert RyanCounty Board of Supervisors
04/01/2008WI Michael SlatteryCounty Board of Supervisors
04/01/2008WIElected Barbara VedderCounty Board of Supervisors
03/18/2008NYElected David DoonanMayor
03/18/2008NYElected Roger ShermanVillage Trustee
03/08/2008MEElected Jane MeisenbachSchool Board
03/04/2008NMElected Andrew FeldmanCity Council
03/04/2008VT Maria CalderonCity Council
03/04/2008VT Jim GladeCity Council
03/04/2008VT Kim MasonCity Council
03/04/2008VT LisaAnn OberbrunnerCity Council
03/03/2008MAElected Adam SacksTown Meeting Member
03/03/2008MAElected Jill SteinTown Meeting Seat
02/19/2008WI Michael LaForestCommon Council